V jednoduchosti je krása 1

| 20.12.2011 | 1 866 x | Komentovať
V jednoduchosti je krása 1
Pridať hodnotenie

Ako každý kaprár sa zaoberám témou koncové montáže. Je to pre mňa najdôležitejšia časť udice. Mnohokrát som sa popálil keď som používal pri mojich začiatkoch prehnané a prekombinované montáže. Postupom času som „dospel” a zistil, že na „najprimitívnejších” montážach mi ryba perfektne drží a 99% rýb úspešne zdolám.

A čo to 1 % ? To je podľa mňa zanedbateľná časť, pretože vždy sa tam vyskytne možnosť, že ryba nesprávne nasaje ponúkanú nástrahu, prípadne zásek príde veľmi skoro.

V tomto článku chcem ukázať akú má účinnosť moja klasická „letná” montáž a zjemnená montáž, kde som použil menší háčik a jemnejší nádväzcový materiál v zimných mesiacoch a studenej vode. Moja „letná” montáž pozostáva z stuženky Quick Silver alebo Mystic odblanené 3 Cm nad háčikom a háčik Hayabusha K1 veľkosť č 6 alebo 4 + 1 mm zmršťovačky na oblúk háčika a pre zjemnenú montáž som sa rozhodol jemnučkú Dynema šnúrku a hák Kurv Shang č 8 a zmršťovačka 3 cm na očku háčika. Veril som svojej overenej klasike aj v studenom období, ale nechajme sa prekvapiť ako to dopadne…

Na konci októbra a v polke novembra sme plánovali 2 výpravy na 2 rôzne lokality. Obidve boli jazerá. Možno sa pýtate prečo práve jazerá? Ani sám neviem… Som rybár, ktorý loví 99 % na riekach a jazerom to riešim len vo výnimočných prípadoch, ale nechal som sa zlákať parťákom Viktorom, ktorý loví prevažne na stojatej vode. Sám som bol zvedavý, ako dopadne náš test a či sa vôbec chytí nejaká ryba nad 10 Kg… keďže naše jazerá vyzerajú tak, ako vyzerajú.

Lokalita č.1: Koncom októbra keď bolo počasie v celku dobré, sme sa vybrali na jedno malebné jazierko na Západe Slovenska. Lovil som tu prvýkrát, ale Viktor už po tretí. Pred lovom sme sa radili, aké miesto by bolo najideálnejšie. Viktor vsadil na ľavú zátoku jazera kde bola hĺbka od 1.5m do 4m.

Taktika vnadenia bola z PVA pančuchou a presné vnadenie kobrou, ale len zopár guličiek okolo montáže. Guličky sme používali Koreňený Tuniak + A.C. Višňa a GLM Enduro + A.C. Mušľa. Napriek tomu, že sme lovili na jazere, rozhodli sme sa nepoužiť Pop Up – ky, len klasické potápavé boilies. Montáže som zvolil moju „letnú” klasiku na jeden a na druhý prút zjemnenú montáž s jemnučkou Dynema šnúrkou a háčikom č 8.

Po nahodení sme sa pohodlne usadili do našich kresiel a užívali sme si krásneho slnečného babieho leta, kedy teplota presahovala hranicu 14 stupňov. Pravdepodobne jeden z posledných teplých dní v tomto kalendárnom roku. Voda bola podstatne chladnejšia ako teplota vzduchu, preto sme prispôsobili aj príchute gulí. O 10:30 to prišlo pár nesmelých pípancov na signalizátore a o malú chvíľku sa roztáča cievka na Viktorovom navijaku. Podoberám mu krásneho lysca o váhe 8.60 Kg a 74 Cm.

Viktor Varga

Bol krásny ako slniečko, Viktor ho prezrel, či ho netreba ošetriť a šup s ním do vody. Ryba bola ulovená na boilies GLM Enduro + A.C. Mušla a na montáž zo stuženej šnúrky Mystic a háku Hayabusha č. 4. Pogratuloval som mu k prvej rybe a plní očakávaní sme čakali ďalej. Ďalšia ryba zabrala až po zotmení kedy mi Viktor podobral ďalšieho nádherného lysca, ktorý meral 80 Cm a vážil rovných 13 Kg.

Denis Daniel s kaprom v tričku sportovyrybar.sk

Zabral na Koreňáča + A.C Višňa a montáž bola použitá Dynema šnúrka a háčik Kurv Shang č 8. Takže pre montáže je to 1:1. O hodinku neskôr prišla na Viktorove prúty najväčšia ryba výpravy 14.20 Kg a 85 Cm. Opäť lysec, ktorý zabral na boilies z príchuťou mušľa a montáž, na ktorej bola stuženka z háčikom Hayabusha č.6.

Viktor Varga v tričku sportovyrybar.sk

Po tomto momente sa až do konca našej výpravy sa neudialo nič, takže spokojní balíme a odchádzame domov. Pri tejto výprave sa nám potvrdilo, že ak ryba je na lovnom mieste a ak sa jej vieme trafiť do momentálnych chutí, tak je jedno, či je tam taká alebo onaká montáž. Bol som strašne rád, že sme dokázali chytiť 2 ryby presahujúcu hranicu 10 Kg, pretože to je na naše pomery slušná ryba. Sám som zvedavý ako dopadne druhá výprava…

Rubrika: Kaprárina

O autorovi ()

Ak chcete, môžete pridať komentár: