Zimná rozprávka

Aj keď je táto tuhá zima, sú miesta, na ktorých sa dá a zároveň oplatí loviť.

Obsah článku

Nastúpila pani zima, dlhé mesiace budeme čakať na prvé teplejšie jarné lúče, ktoré prebudia k životu mnoho organizmov.

Takto alebo nejako takto začínajú mnohé zimné poviedky množstva z nás. Priznám sa, aj ja som donedávna v januári tuho zvieral nové povolenie na rybolov a nedočkavo očakával jar. Rybári majú dopredu poznačené svoje TOP dátumy, ktoré odštartujú pre nich zaujímavú rybačku. Či už ide o 16. apríl, začiatok kaprovej, či sumcovej sezóny všetky sú posunuté minimálne na začiatok jari.

Nikomu ani nenapadne vybrať sa niektorý zo zimných dní k vode. Až donedávna som bol na tom podobne. Vedel som, že ryby sa lovia aj v zime, nie v takých množstvách ako v plnej sezóne, ale lovia.

Pri štúdiu na vysokej škole moje vychádzky k vode boli obmedzené iba na prázdniny. Neskôr to už boli mesiace pokračujúce až do neskorej jesene. Keď však udreli prvé mrazy, moje rybárske náradie putovalo pekne na stojany.

Keď sa moje abstinenčné príznaky vyplývajúce z nechodenia na ryby už nedali vydržať, rozhodol som sa. Ak máte aj Vy takéto pocity najprv sa pozastavím pri vybavení, ktoré je pre takýto lov nepostrádateľné.

Kvalitné oblečenie je nevyhnutné. Značky ako Goretex, Sympatex dávajú predpoklad ochrany aj v tých najhorších podmienkach. Ak patríte do skupiny „bežných smrteľníkov“ tak ako ja a na takéto vybavenie jednoducho nemáte, pomôže pár dobrých rád. Pri love v chladnejšom období je dobré obliekať si niekoľko tenších vrstiev. Lepšie ochránia telo, ako jedna hrubá vrstva. Takisto spodné prádlo je vhodné mať s prímesou prírodných savích materiálov. V dnešnej dobe sa dá kúpiť za pomerne slušný peniaz aj kvalitné termoprádlo, ktoré aktívne saje pot a pritom výborne hreje. Na telo si takisto obliekam niekoľko tenších vrstiev a navrchu mám bundu z materiálu, ktorý dobre odoláva mrholeniu, slabšiemu dažďu či snehu. Z vnútra je opatrená fleesovou vložkou, ktorá výborne hreje. Bez kvalitných neoprénových ponožiek, alebo neoprénových prsačiek sa nezaobídete, hlavne vtedy, ak sa rozhodnete brodiť. Na ruky odporúčam neoprénové rukavice, s odnímateľnými palčiakmi, kvôli lepšej manipulácii z háčikmi a nástrahami.

Dôležitou súčasťou takejto zimnej výpravy sú polarizačné okuliare, ktoré chránia zrak hlavne pred ostrím zimným slnkom odrážajúcim sa od snehovej prikrývky a umožnia v krištáľovo čistej vode lepšiu orientáciu.

Zo samotných spôsobov lovu musíme vopred vylúčiť tzv. sedavé. V takomto chladnom období sa mnohé druhy rýb spolu zdržiavajú na určitom mieste a preto ich musíme hľadať. Taktiež si neviem predstaviť vysedieť čo i len niekoľko minút bez pohybu na jednom mieste. Pozor ale na zimoviská, tie nechajte na pokoji, aby ste sa nedostali do problémov so zákonom a aby neboli ryby vyrušované pri svojom odpočinku.

Lov v tomto období sa treba rozdeliť na lov v tečúcich vodách a lov v stojatých vodách. Každý takýto revír nesie so sebou špecifiká, ktorým sa treba podriadiť. Hádam každému je jasné že loviť môžeme iba v úplne nezamrznutých revíroch. Rybári v južnejších oblastiach to majú o čosi ľahšie, no i na severe sa nájdu lokality skoro celoročne chytateľné. Keďže prívlačiari majú v tomto období takpovediac zviazané ruky a silóny zvlášť (loviť týmto spôsobom môžu iba do 1. februára), musíme sa obhliadnuť po inom spôsobe lovu.

Je tuhá zima, práve v tento deň napadol prvý sneh asi 15 cm. Ešte večer som mal šatku na krku a zaháňal som nastupujúcu nádchu spojenú so zvýšenou teplotou. Ráno sa cítim akosi lepšie (aspoň si to namýšľam), takže poďho k vode. V ruke zvieram ľahkú udičku s maličkým navijakom, na ktorom je 0,14 mm silon. Na konci je asi 10 g olovko, obratlík a na cca 40 cm nadväzci 6 háčik. Nástrahou sú maličké beličky od 5 – 10 cm. Voda je čistá ako sa na pokročilý čas patrí. Hoci mám polarizačné okuliare, ryby neregistrujem. Na vine je sfarbenie dna. Skoro čierne podložie mi znemožňuje akékoľvek pozorovanie.

Prvé hody a pomalé priťahovanie, či skôr prevaľovanie rybky po dne. Na 5 nahodení sa nástraha zachytí o odumreté riasi, či zapadne za kamene. Takže skoro prichádzam o nástrahy. Po 30 min. lovu sa špička jemnej udice trochu zachveje a z vody ide prvá ryba, asi 30 cm pstruh. Prechádzam vyššie k tutovému miestu jalcov, no bez úspechu. Vraciam sa k veľkej vŕbe, kde je voda asi 1 m hlboká. Po 5 nahodení jemný záber a z vody vyťahujem iba hlavičku rybky na ktorú som ju nastražil na háčik. Takže predsa. Skúšam to ďalej.

20 nahodení a nič. Ešte pár krát nahodím a idem ďalej. Po chvíli ďalšie akoby zachytenie nástrahy. Mocne mykám s nástrahou no nič. Zrazu prekážka ožíva a po pár minútach vylovujem krásneho cca 40 cm potočáka. Je to krásne vyfarbená ikernačka. Sploštená brušná dutina poukazuje na nedávne splnenie si rozmnožovacej povinnosti. Tento deň s rybačkou končím. Nebudem loviť ľahko uloviteľné vyhladované pstruhy. Radšej si počkám na tuhšiu zimu a nenásytných jalcov. Niekedy nabudúce.

Tí, ktorí ovládajú majstrovskú disciplínu – muškárenie majú o problém menej. Ostrieže, jalce iné dravé ryby (v rámci zákona) určite nepohrdnú ladne sa pohybujúcemu strímru. Okrem strímrovania v tomto období rád lovím na krátku nymfu. V lete býva pravidlom loviť ryby na prvé dve muchy (pri systéme záťažová a dve vlečené), v zime naopak, najviac záberov je na záťažovú a prvú spodnú muchu. Samozrejme to súvisí s ich momentálnym spôsom života. Ryby sa držia v prevažnej väčšine pri dne a odtiaľ občas vyštartujú za potravou.

Nie je na škodu používať v takejto čistej vode flurocarbónový vlasec, ktorý je pre ryby takmer neviditeľný. Odradiť Vás môže cena a nižšia nosnosť v porovnaní s inými druhmi vlascov. Pri strímrovaní sa mi osvedčili prírodné jednoduché vzory, viazané prevažne z marabu peria s prídavkom lesklého prvku. Zlaté krúžkovanie telíčka, strieborná hlavička, či iné doplnky pôsobia ako spúšťače. Takisto pri nymfovaní je neprekonateľná olivová nimfa so zlatou hlavičkou a jemným dubingom na hrudi. Po čase som pozoroval jednu zaujímavú vec. Čím je nástraha dotrhanejšia od rýb, tým je pre ryby atraktívnejšia.

Poznám jednu riečku, ktorá úplne nezamŕza ani v tých najväčších mrazoch. Z čističky, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov vyššie proti prúdu do nej vypúšťajú nejaké neškodné prísady, ktoré zabraňujú vode zamrznúť (žeby Alycol?).

Práve tento revír navštevujem v poslednej dobe najradšej. Je tu dobrá obsádka rýb a je celoročne chytateľným kaprovím revírom. V jedno mrazivé dopoludnie som sa vybral práve tam. Aké boli pohľady ľudí na rybára v plnej zbroji vrátane čižiem, ktorý sa horko – ťažko predieral pomedzi niekoľkocentimetrovú vrstvu snehu, ani opisovať nebudem.

Rozhodol som sa pre nymfu, takže spoločnosť mi robila muškárska udica. Aké bolo moje prekvapenie, keď už v priebehu pár minút som z vody ťahal prvého pstruha. Za 15 minút som ich ulovil 4.

Takéto skóre je obtiažne dosiahnuť aj v čase intenzívneho brania, tobôž nie teraz uprostred zimy. Aj môj najväčší lipeň pochádza práve z tohto obdobia. Samozrejme som ryby čo najrýchlejšie a najopatrnejšie pustil späť a skúšal šťastie ďalej.

Okrem muškárenia je mojím druhým najobľúbenejším spôsobom lovu plávaná. Jemná match udička a perfektne vyvážený plaváčik sú tým pravým na takéto chladné dni. Ladne sa pohybujúci červík určite nenechá na pochybách väčšinu z rybej obsádky. Aj tu volíme to najjemnejšie čo máme. Namieste sú háčiky do veľkosti 14, skôr ale 16 – 20. Zodpovedajúce silóny s hrúbkou do 0,10 mm. Skutočne sa nemáte čoho obávať, na podobné náčinie som osobne ulovil pár rýb okolo 3 kg.

Z nástrah budú prevládať rozličné cestoviny, obiloviny, kukurica, strukoviny, cestá. Tí, ktorí majú kde a vedia ako na to, si dochovajú čosi aj z našej fauny. Ideálne sú hnojové červy a dážďovky. Tie si musíme zaobstarať vopred, do príchodu silnejších mrazov. Uskladňujeme ich najlepšie v drevených bedničkách, v ktorých vrstvíme piesok s jemnou zeminou. Chováme ich zvlášť, pretože hnojáky potrebujú na dobré prezimovanie trochu vyššiu teplotu ako dážďovky. Prikrmujeme ich kuchynským odpadom so zeleniny a kávovou usadeninou. Pri vode ich nenapichujeme tak, aby vzniklo takmer nehybné klbko. Červíka iba jemne 1 – 2 krát prepichneme a necháme obidve časti voľne visieť, kvôli dôveryhodnosti.

Pri takýchto zimných lovoch zakrmujeme s mierou, alebo vôbec. Ryby nemajú takú rýchlu látkovú výmenu, takže k zasýteniu im stačí ozaj málo. V studených mesiacoch chodím k vode medzi 10.00 – 15.00 hod. Práve v tomto čase sú podľa mňa ryby najaktívnejšie.

Okrem adrenalínového záberu ryby ma k vode okrem iného láka aj relatívny kľud. Rybárov je naozaj ako šafránu a určite sa nestretnete s honbou za lahodným rybím mäsom. Aktívne si oddýchnete a prežijete nevšedné chvíle v nádhernej zimnej scenérii. Pozor na nízke teploty v súvislosti s náradím. Dochádza k tuhnutiu mazacích substancií v navijakoch, namŕzajú očká a udice sú náchylnejšie k poškodeniu. Netreba zabúdať ani na osobnú opatrnosť. Mokrý a často zamrznutý povrch prináša značné riziko pošmyknutia a následného zranenia. Takže skúste v tomto a nasledujúcom roku menej nostalgicky spomínať na teplé letné noci. Vyberte sa v zime k vode trebárs aj bez udice a možno Vás tá nádhera zláka tak ako mňa kedysi.